Czy sportowcy powinni pić kawę? Kofeina, a wydolność
Temat kawy jest bardzo często poruszany wśród osób, które interesują się zdrowym stylem życia. Wiele badań pokazuje, że pita w odpowiednich ilościach ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Jednak jak to jest w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie? Zastanówmy się najpierw jak działa ten uwielbiany przez ludzi na całym świecie napój. Kawa zawiera kofeinę, która jest naturalną substancją pobudzającą. Już po kilkunastu minutach od spożycia kofeina wchłania się do organizmu pobudzając układ krwionośny i zwiększając ciśnienie tętnicze krwi. Dzięki temu poprawia się wydolność organizmu sportowca oraz jego zdolności wysiłkowe. Napój ten zwiększa koncentrację i poprawia refleks, dzięki czemu efekty treningu mogą być jeszcze lepsze.
Kawa przyśpiesza spalanie tłuszczu, dzięki czemu wypita na ok. 60 minut przed treningiem może przyczynić się do redukcji zbędnych kilogramów i pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.
Kiedy nie pić kawy przed treningiem?
Zależy to między innymi od rodzaju planowanych ćwiczeń. O ile, przed treningiem wytrzymałościowym filiżanka kawy jest jak najbardziej wskazana, o tyle w przypadku treningu siłowego powinniśmy z niej zrezygnować. Zawarta w niej kofeina może bowiem spowodować nadwyrężenie serca. Dotyczy to w szczególności osób z tendencją do nadciśnienia. Spożywanie kawy powinni ograniczyć również sportowcy, którzy stosują odżywki sportowe. W tym przypadku byłby to dodatkowy stymulant.
O czym warto pamiętać?
Filiżanka kawy przed treningiem może mieć wiele korzyści. Warto jednak pamiętać, że w nadmiarze, efekty mogą być zupełnie odwrotne. Jest to bowiem napój, który w dużych ilościach powoduje odwodnienie oraz wypłukuje magnez- będący niezwykle ważnym pierwiastkiem, w szczególności dla osób aktywnych fizycznie.