Brak odpowiedniego nawodnienia i jego skutki

Zapewne nie raz słyszałeś, że picie wody jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak, czy wiesz, z jakiego powodu jej rola jest taka ważna? Dlaczego należy uzupełniać płyny, zwłaszcza podczas treningu? I jakie są skutki odwodnienia? Sprawdź, dlaczego nigdy nie powinieneś zapominać o butelce wody!

nawodnienie: dlaczego się pocimy

Dlaczego powinniśmy uzupełniać płyny?

Nasz organizm w 75% składa się z wody, dlatego jest ona niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Będąc aktywnym tracimy płyny nie tylko w postaci potu, lecz także z wydychaną parą wodną. Nieuzupełnione straty mogą szybko odbić się na Twojej wydolności fizycznej, przez co każde kolejne ćwiczenie będzie wydawać się trudniejsze, a Ty odczujesz zmęczenie znacznie szybciej.

Dlaczego w ogóle się pocimy?

Podczas aktywności fizycznej energia wkładana w trening przekształcana jest w ciepło, wytwarzane przez mięśnie. Właśnie dlatego, kiedy człowiek ćwiczy zaczyna mu się robić cieplej. Dodatkowe ciepło musi zostać rozproszone, tak, aby temperatura ciała nie podniosła się zbyt wysoko, ponieważ byłoby to niebezpieczne w skutkach. Pot, czyli woda, która wydostała się z organizmu na skórę dzięki krwionośnym naczyniom włosowatym, jest naturalną metodą organizmu pozwalającą rozproszyć nadmiar ciepła.

Negatywne skutki odwodnienia

Odwodnienie nie tylko osłabia wydolność organizmu, lecz także negatywnie wpływa na zdrowie. Niedobór wody ogranicza wydalanie moczu, przez co toksyczne związki przemiany materii nie są w całości usuwane z organizmu. Pierwsze objawy odwodnienia organizmu występują na poziomie 2-3% niedoboru wody i powodują senność, zmęczenie, problemy z koncentracją oraz obniżoną wydolność fizyczną. Kolejnymi objawami, których nie wolno bagatelizować są: przyspieszona akcja serca, a także suchość skóry w okolicach pachowych i pachwinowych oraz gorączka. W najpoważniejszym stadium odwodnienia mogą pojawić się drgawki, spadek ciśnienia krwi, a nawet utrata przytomności.

Jeżeli w którymś momencie organizmowi zaczyna brakować wody stara się on znaleźć sposób na jej uzupełnienie. Zaczyna wtedy szukać miejsc, z których może sobie ją wziąć. Najpierw będzie chciał ją “wyciągnąć” z miejsc, w których w zasadzie jest mu najmniej potrzebna, czyli np. z jelita grubego. Skutkiem tego będzie odwodnienie się zawartości jelita grubego, co w konsekwencji doprowadzi do powszechnie znanych zaparć, które są problemem coraz większej ilości ludzi.

Ile wody dziennie?

Szacuje się, że osoba dorosła powinna spożywać od 25 do 35 ml wody na kg masy ciała dziennie. W przypadku kobiet jest to ok 2 l wody dziennie. Panowie natomiast powinni spożywać ok 2,5 l płynów w ciągu dnia. Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się wraz ze wzrostem aktywności fizycznej (większa potliwość), a także wzrostem temperatury np. latem.