Dlaczego zdrowie zaczyna się od jelit?
W naszych jelitach mieszka ponad 50 bilionów żywych istot, dzielących się na ponad 1000 różnych gatunków. To właśnie one tworzą mikrobiom, którego środowisko jest bardziej różnorodne niż las równikowy. Dlaczego mikroorganizmy zamieszkujące tą część ciała są dla nas tak ważne?
Najważniejsze role mikrobiomu:
- Chroni jelita przed niechcianymi najeźdźcami oraz poprawia pracę układu odpornościowego, chroniąc nas przed różnymi alergiami, chorobami zapalnymi jelit oraz chorobami autoimmunologicznymi. Zwiększając ilość dobrych bakterii możemy zmniejszyć wpływ powyższych chorób na nasze życie.
- Reguluje masę ciała i kontroluje to ile i co zjadamy. Stan naszego mikrobiomu może wpłynąć na to, na jakie pokarmy mamy ochotę, a także kontrolować nasz głód i uczucie sytości.
- Pochłania składniki odżywcze, których organizm nie potrafi strawić i przekształca je w różne hormony i substancje chemiczne. Może wpływać nie tylko na nasz apetyt, lecz także nastrój i ogólne zdrowie.
Jak poprawić zdrowie jelit?
Wszystkie podejmowane przez nas decyzje żywieniowe w mniejszym lub większym stopniu wpływają na nasz mikrobiom. To, czy zjesz słodki deser, czy garść orzechów będzie stanowić o losie miliardów mikroorganizmów żyjących w jelitach. To ogromna odpowiedzialność! Jeżeli więc pragniesz poprawić zdrowie jelit, a tym samym stan całego organizmu zacznij wprowadzać do swojego codziennego menu konkretne zmiany.
Zmiany, które pomogą zadbać o jelita:
- Jedz różnorodnie. Monotonna dieta składająca się z tych samych produktów zdecydowanie nie wpłynie pozytywnie na zdrowie jelit.
- Unikaj cukru i przetworzonych produktów. Sztuczne dodatki takie jak barwniki, konserwanty i inne zawarte w wysokoprzetworzonym jedzeniu mogą prowadzić nawet do nieswoistego zapalenia jelit.
- Spożywaj probiotyki, czyli “dobre” bakterie np. w postaci kapsułek oraz naturalne zawarte w produktach fermentowanych takich jak: kiszonki, kefir, jogurt.
- Bądź aktywny. Ruch doskonale wpływa na perystaltykę jelit, przyczyniając się do regularnych wypróżnień. Pamiętaj jednak, że zbyt intensywny trening może zadziałać odwrotnie i wręcz zwiększyć ryzyko uszkodzenia jelit.
Pamiętaj, czasami już niewielkie zmiany mogą przynieść pozytywne rezultaty! Spróbuj czegoś nowego, poeksperymentuj w kuchni, a może przy okazji odkryjesz jakieś nowe smaki?
Źródła:
“Jelita wiedzą lepiej” Michael Mosley