Czym jest indeks glikemiczny? Produkty z niskim IG w diecie sportowca

Indeks glikemiczny to pojęcie, które powstało, aby pomóc diabetykom w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Jednak może być ono pomocne także dla sportowców, osób odchudzających się oraz tym, którzy po prostu dbają o swoje zdrowie. Sprawdź co oznacza wartość indeksu glikemicznego oraz jakie produkty są podstawą diety o niskim IG!

indeks glikemiczny ig

Co to jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (w skrócie IG) to wskaźnik, który pozwala określić wpływ spożywanej żywności na poziom glukozy we krwi. Na tej podstawie indeks glikemiczny przyjmuje wartości od 1 do 100. Im wyższy poziom glukozy we krwi po zjedzeniu danego produktu, tym wyższa jest wartość wskaźnika. Dietetycy sportowi klasyfikują produkty na te o niskim IG (0-55), średnim (56-70) oraz wysokim (71-100).

Pojęcie to zostało stworzone z myślą o osobach chorym na cukrzycę i miało pomóc im w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Jednak może być ono również przydatne dla sportowców i osób aktywnym fizycznie. Indeks glikemiczny sugeruje bowiem w jaki sposób organizm zareaguje na węglowodany. Jeśli więc jesteś sportowcem, który właśnie zakończył trening i chce skłonić organizm do szybkiego uzupełnienia glikogenu, powinieneś sięgnąć po produkt z wysoką wartością IG.

Jakie znaczenie ma IG w diecie?

Utrzymanie stałego poziomu insuliny i glukozy we krwi jest niezbędne do skutecznego uzupełniania glikogenu oraz minimalnego magazynowania tłuszczu w organizmie. Spożywanie produktów o wysokim IG powoduje bardzo duże stężenie glukozy, co prowadzi do wyrzutu insuliny, która natomiast odprowadza w organizmie nadmiar glukozy do komórek tłuszczowych. W krótkim czasie po skończonym posiłku pojawiają się napady głodu, co prowadzi do częstszego podjadania i w konsekwencji tycia.

Produkty o niskim IG po spożyciu powodują powolny wzrost poziomu cukru we krwi, dzięki czemu organizm wytwarza znacznie mniejsze ilości insuliny. Zapobiega to skokom glikemii, daje uczucie sytości i nie prowadzi do tak częstego podjadania.

Dieta o niskim IG

Najwyższy ładunek glikemiczny mają produkty rafinowane, bogate w skrobię oraz słodkie i słone przekąski.  Oznacza to, że produkty takie jak: ziemniaki (zwłaszcza pieczone: IG=85), biały ryż (IG=87), pieczywo (chleb pszenny IG=70), czy chipsy (IG=90) gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi.

Dieta o niskim IG oparta jest głównie na produktach węglowodanowych o niskim indeksie glikemicznym, chudych produktach białkowych oraz zdrowych tłuszczach. Powinny znaleźć się w niej:

  • Świeże owoce – najniższą wartość IG mają kwaśne owoce, takie jak: pomarańcze, grejpfruty, jabłka, śliwki, gruszki i morele. Nieco wyższą wartość posiadają owoce tropikalne takie jak: ananas, czy papaja, jednak i tak indeks glikemiczny wszystkich owoców uznaje się za niski.
  • Świeże warzywa – poza ziemniakami, praktycznie wszystkie świeże warzywa mają bardzo niski indeks glikemiczny i zawierają niewielką ilość węglowodanów. Najlepiej spożywać je z produktami białkowymi i zdrowymi tłuszczami.
  • Warzywa strączkowe – fasola, ciecierzyca, soczewica, czy łuskany groch.
  • Orzechy i nasiona – orzechy nerkowca, laskowe, piniowe, ziemne i brazylijskie, migdały, nasiona lnu, słonecznika, sezamu oraz dyni.
  • Jaja, ryby, drób i chude mięso – nie zawierają w sobie węglowodanów, co oznacza, że nie mają żadnej wartości IG
  • Niskotłuszczowe nabiały – chude sery, jogurty i mleko.