Realizacja zamierzonych celów nie jest możliwa bez odpowiedniej motywacji. Podobnie jak ciężka praca, jest ona kluczem do sukcesu. Często jednak zdarza się, że po jakimiś czasie nasz zapał do ćwiczeń maleje. Co robić w takiej sytuacji?
Jak zwiększyć motywację?
1. Określ mierzalny cel
Kiedy już postanawiasz, że zaczniesz ćwiczyć, najlepiej już na samym początku określ powód, dla którego to robisz. “Musze zacząć się w końcu ruszać” może nie być wystarczającą motywacją. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tutaj cel, który po jakimś czasie będziesz mógł zmierzyć. Przykład? Postanawiasz przebiec półmaraton, który ma się odbyć w Twoim mieście za dwa miesiące. Wiesz, że nie masz za wiele czasu i nie możesz zmarnować żadnego dnia. Dodatkowo, jeśli od razu zapiszesz się na bieg i dokonasz opłaty startowej, będziesz miał podwójną motywację 😉
Kluczem w tym przypadku jest założenie realnego celu, który faktycznie będzie Cię motywował, a nie okaże się niemożliwy do spełnienia, przez co zniechęcisz się na dobre. Planując zrobienie 6-paku w miesiąc może okazać się nie realne, a Ty zamiast cieszyć się z aktywnych 30 dni, zdemotywujesz się tym, że Twój cel nie został osiągnięty.
2. Znajdź wsparcie
Nikt nie potrafi nas tak zmotywować jak drugi człowiek. Umów się ze swoją przyjaciółką lub partnerem, że będziecie dążyć do celu wspólnie i motywować się nawzajem. Ciężej w takim przypadku o wymówkę od treningu.
3. Zapisz się na zajęcia grupowe
Jest to kolejny przykład na to, że ćwiczenia z innymi potrafią być o wiele bardziej motywujące, niż w pojedynkę. Ćwicząc samemu łatwiej się poddać. Jednak widząc, że pozostali uczestnicy zajęć bez trudu wykonują kolejne powtórzenia znacznie trudniej zrezygnować. Nikt bowiem nie chce odstawać od grupy.
Zajęcia grupowe są idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć. Wynika to głównie z tego, że nie wszyscy od razu potrafią odnaleźć się na siłowni, wśród rozmaitych maszyn i przyrządów. Co więcej, na zajęciach fitness możesz poznać wiele ciekawych ćwiczeń, również z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała, które w przyszłości z łatwością będziesz mógł wykonać samodzielnie w domu. Dużą zaletą jest również to, że na takich zajęciach bardzo łatwo możesz znaleźć osobę, która podobnie jak Ty dopiero zaczyna przygodę ze sportem i być może też potrzebuje wsparcia w dążeniu do celu. A to, jak już wiesz jest doskonały sposób na zwiększenie motywacji.
4. Urozmaicaj trening
Spadek motywacji często związany jest z powtarzaniem tych samych ćwiczeń każdego dnia. Monotonia jest jedną z największych przeszkód stojących do osiągnięcia założonych celów, w tym wymarzonej sylwetki. Nasz układ nerwowy bardzo szybko przyzwyczaja się do wykonywanych ćwiczeń, dlatego powinniśmy go stale zaskakiwać. Przykład? Zapoznaj się z grafikiem swojej siłowni, może są tam zajęcia, na których nigdy wcześniej nie byłeś? Albo zamiast codziennie biegać tą samą trasą przesiądź się na rower i pojedź w zupełnie inną stronę! Sposobów jest wiele!
5. Spraw, by ćwiczenia były dobrą zabawą
Wielu osobom wydaje się, że trening to tylko wysiłek, pot i łzy. Często jednak ćwiczenia mogą okazać się świetną zabawą. Nie wierzysz? Spróbuj zapisać się na zumbę, aqua aerobik, czy zajęcia fitness na trampolinach, a szybko przekonasz się, że taki trening to duża przyjemność!