Jak zrobić szpagat? Najlepsze ćwiczenia rozciągające

Jak długo trzeba się rozciągać, aby zrobić szpagat? Czy będąc osobą dorosłą jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest systematyczność oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające. Sprawdź jakie!

ćwiczenia do szpagatu

Czy trudno jest zrobić szpagat?

Szpagat jest figurą akrobatyczną, którą może zrobić tak naprawdę każdy. Jest to jednak ćwiczenie, do którego odpowiednio należy przygotować nasze ciało, a to wymaga systematycznej pracy oraz sporej ilości czasu. Ile? Tak naprawdę wiele zależy od predyspozycji genetycznych. Osoby z mniej rozciągliwymi ścięgnami będą bowiem potrzebowały dłuższych przygotowań. Znaczenie w tym przypadku będzie grać również wiek. Z biegiem czasu ciało traci swoją gibkość. W żadnym z tych przypadków nie jest to jednak niemożliwe. Najważniejsza jest systematyczność oraz odpowiednia technika rozciągania.

W jaki sposób wykonywać ćwiczenia rozciągające?

Trening rozciągający zawsze należy rozpocząć od 10-15 minutowej rozgrzewki. Dzięki temu zapobiegniemy kontuzjom, które mogą pojawić się w wyniku ekstremalnego wydłużenia tkanek. Ćwiczenia powinny być wykonywane stopniowo: każdego dnia powoli wydłużamy mięśnie, pogłębiając rozciąganie, jednak nie robiąc tego na siłę. Gwałtowne wykonywanie pulsujących ruchów może skutkować bolesnym nadwyrężeniem mięśni. Zamiast tego, po osiągnięciu maksymalnego rozciągnięcia zatrzymaj się w tej pozycji na przynajmniej 15-20 sekund, a następnie powtórz ćwiczenie na drugą nogę. Jest to istotne, ponieważ pozwala zachować tzw. równowagę mięśniową, która jest niezbędna do wykonania szpagatu.

Przykłady najlepszych ćwiczeń rozciągających:

ćwiczenie rozciągające do szpagatu1. Wykrok do przodu

Wykonaj wykrok jednej nogi mocno do przodu i ugnij ją pod kątem 90 stopni. Drugą nogę pozostaw prostą i odstaw ją jak najdalej do tyłu. Postaraj się nie odrywać stóp od podłogi. Ćwiczenie to możesz utrudnić sobie dodatkowo unosząc za głowę rękę i kierując ją w stronę tylnej nogi. Zatrzymaj taką pozycję przez kilkadziesiąt sekund, a następnie zmień stronę.

jak zrobić szpagat2. Przyciąganie stopy

Z pozycji siadu skrzyżnego przenieś do tyłu jedną nogę, drugą pozostawiając z przodu, ugiętą w kolanie. Jedną ręką złap stopę nogi, która znajduje się z tyłu i przyciągnij ją do tułowia (jak na zdjęciu). Drugą ręką możesz podeprzeć się o podłogę w celu utrzymania równowagi. Pozostań w takiej pozycji przez kilkadziesiąt sekund, następnie zmień stronę.