Czym grozi brak ruchu? Choroby, do których prowadzi siedzący tryb życia

Czy wiesz, że pod względem aktywności fizycznej mieszkańcy naszego kraju od lat odbiegają od europejskiej średniej? Co trzeci dorosły Polak nie spaceruje nawet jeden raz w miesiącu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak negatywnie brak aktywności fizycznej może wpłynąć na nasze zdrowie. Sprawdź czym grozi brak ruchu i do jakich chorób może prowadzić siedzący tryb życia.

brak ruchu skutki

Ile ruchu potrzebuje nasze ciało?

Nasze ciało jest niczym maszyna, która zaczyna szwankować, kiedy jest zbyt rzadko używana. Brak ruchu sprawia, że nasza kondycja staje się coraz gorsza, a poszczególne układy zaczynają szwankować. I mowa tutaj o regularnym ruchu. Według oficjalnych zaleceń WHO powinniśmy wykonywać trening o umiarkowanej intensywności co najmniej 5 razy w tygodniu lub 3-4 razy, lecz intensywnie. Niestety istnieje ogromny odsetek Polaków, którzy nie podejmują żadnej, nawet minimalnej aktywności. Na dłuższą metę może to prowadzić nie tylko do coraz gorszego samopoczucia, lecz także zwiększać ryzyko poważnych chorób, w szczególności sercowo-naczyniowych. Te natomiast stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polaków.

Czym grozi brak regularnego ruchu?

Do najczęstszych dolegliwości związanych z brakiem aktywności fizycznej możemy zaliczyć:

  • nadciśnienie tętnicze – siedzący tryb życia sprawia, że serce nie otrzymuje odpowiedniej dawki wysiłku niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Pracując wolniej osłabia się, a przepływ krwi jest spowolniony. Kiedy brakowi aktywności fizycznej towarzyszy zła dieta rośnie nie tylko ryzyko nadciśnienia, lecz także innych chorób serca, w tym zawału.
  • cukrzyca typu 2 – badania pokazują również, że brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej wpływa również na podnoszenie się poziomu cukru we krwi i może prowadzić do cukrzycy typu 2.
  • nadwaga – jedną z najczęstszych przyczyn braku aktywności fizycznej, nierzadko połączonego z niezdrową dietą jest nadwaga. Ta natomiast sprzyja występowaniu innych chorób, w tym problemów z układem krążenia, a także może prowadzić do niebezpiecznego stłuszczenia narządów wewnętrznych (np. wątroby).
  • problemy z jelitami – kolejnym, nieoczywistym skutkiem braku ruchu może być tzw. syndrom leniwego jelita, który prowadzi do powstawania zaparć, a także hemoroidów.
  • schorzenia kręgosłupa – długotrwała pozycja siedząca sprawia, że kręgosłup jest bardziej przeciążony. Może pojawić się ból pleców, a w przyszłości nawet bardziej poważne schorzenia takie jak dyskopatia.

Jak zmniejszyć ryzyko chorób związanych z brakiem ruchu?

Nigdy nie jest za późno, aby wprowadzić do swojego życia dobre zmiany. Dobra wiadomość jest taka, że aby poprawić nasze zdrowie nie musimy od razu biec na siłownię i przez kilka godzin dziennie dźwigać ciężary. Już 30-minutowy szybki spacer na świeżym powietrzu będzie ogromnym krokiem w stronę dobrego zdrowia i samopoczucia. Bardzo istotne mogą okazać się również niewielkie, codzienne zmiany. Zamiast winy – wybierz schody, autobus zastąp rowerem, a podczas wieczornego oglądania serialu, spróbuj wstać z kanapy i pomaszerować w miejscu lub pokręcić hula-hop. Spróbuj i przekonaj się sam/a, że małe zmiany mogą przynieść wielki efekt!

Podsumowanie

Dziesiątki minut spędzonych w samochodzie, następnie wiele godzin siedzenia przy biurku, a na końcu relaks… przed TV. Brzmi znajomo? Otóż tak wygląda typowy dzień bardzo dużej części Polaków. Niestety brak ruchu i siedzący tryb życia prędzej czy później sprowadzi na Ciebie poważne problemy zdrowotne. Na szczęście już dziś możesz wprowadzić do swojego życia pewne zmiany, które zmniejszą ryzyko wystąpienia poważnych chorób i poprawią Twoje samopoczucie. Nie jesteś typem sportowca? Nie przejmuj się, nie musisz biegać maratonów. Jest wiele przyjemnych form aktywności fizycznej, które przyniosą pozytywne rezultaty. Po prostu poszukaj i znajdź coś dla siebie!