Czym jest czarnuszka?
Już starożytni Egipcjanie wiedzieli o tym, że czarnuszka to małe ziarenko o wielkiej mocy. Potwierdzają to również dzisiejsze badania, które mówią o jej niezliczonych właściwościach prozdrowotnych. Jest to roślina siewna z rodziny jaskrowatych, rosnąca dziko głównie na obszarach śródziemnomorskich i w zachodniej Azji.
Moc czarnuszki kryje się w nasionach, które są źródłem największej ilości dobrodziejstw. Znalazły one swoje zastosowanie w kuchni jako przyprawa, jak również w medycynie naturalnej oraz kosmetyce. To właśnie z nich wytwarza się olej, który jest bohaterem tego artykułu.
Właściwości oleju z czarnuszki
Olej z czarnuszki posiada wiele drogocennych właściwości. Oto najważniejsze z nich:
- Ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy i pomaga pomaga walczyć z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych, a także łagodzi katar sienny.
- Zwiększa odporność i pozwala wzmocnić organizm osłabiony nawracającymi infekcjami.
- Posiada działanie antyhistaminowe, dlatego zalecany jest alergikom.
- Jest naturalnym lekiem łagodzącym dolegliwości układu pokarmowego takie jak: wzdęcia, wrzody żołądka, zatrucia pokarmowe, czy refluks.
- Posiada działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.
- Obniża poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi, dzięki czemu może zahamować rozwój cukrzycy typu II, miażdżycy i wielu schorzeń układu naczyniowo – sercowego.
- Stosowany zewnętrznie korzystnie wpływa na skórę: łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie ran, wspomaga leczenie trądziku i AZS.
- Nawilża skórę i przywraca jej blask.
- Poprawia kondycję włosów, wzmacnia je oraz zapobiega ich wypadaniu, a także powstawania łupieżu.
Zastosowanie oleju
Zaleca się stosowanie ok. 1-2 łyżeczki olejku z czarnuszki dziennie, najlepiej przed posiłkiem. Ze względu na swój charakterystyczny, gorzkawy smak nie każdemu przypadnie do gustu. Dlatego warto spożywać go np. z miodem lub dodawać do sałatek, jogurtu, koktajlu owocowego lub innych potraw.
Kupując olej z czarnuszki należy zwrócić uwagę, aby był nierafinowany i tłoczony na zimno. Należy przechowywać go w ciemnej butelce w niskiej temperaturze (3-10 stopni Celsjusza).
W przypadku problemów skórnych olej z czarnuszki można nakładać na skórę wacikiem. Może być stosowany przed snem i pozostawiony na całą noc.