5 najczęściej popełnianych błędów na siłowni
Przed rozpoczęciem treningów na siłowni warto się odpowiednio przygotować. To właśnie brak podstawowej wiedzy jest najczęstszą przyczyną błędów popełnianych podczas treningów. Dodając do tego zbyt wysokie ambicje, brak skupienia, czy błędne przekonania, szybko możemy stracić motywację i zrezygnować przez osiągnięciem zamierzonego celu. Warto więc już na samym początku wyeliminować podstawowe błędy popełniane podczas treningu:
1. Nieodpowiednia rozgrzewka lub jej brak
Pomijanie rozgrzewki jest jednym z najczęściej popełnianych błędów nie tylko przez osoby początkujące, lecz także przez bardziej zaawansowanych sportowców. Często podczas pracowitych dni mamy mało czasu i wpadamy na siłownię tylko na szybki trening HIIT, od razu chcąc przejść do treningu właściwego. Niezależnie jednak od tego, czy nasz trening będzie trwał 30 minut, czy 2 godziny zawsze należy go rozpocząć od przygotowania mięśni i stawów do pracy.
Rozgrzewka nie musi być długa – wystarczy 7 do 10 minut, podczas których przygotujemy organizm do wysiłku i “naoliwimy” stawy, unikając dzięki temu bolesnych kontuzji. Przykładem najskuteczniejszej rozgrzewki przed treningiem jest połączenie rozgrzewki ogólnej – opartej na ćwiczeniach cardio np. bieg, podskoki, pajacyki oraz rozgrzewki ukierunkowanej na dany typ treningu. Polega ona na ćwiczeniach i ruchach podobnych do tych, które będą dominowały podczas treningu właściwego, ale wykonywanych na niższym poziomie aktywności.
2. Brak planu treningowego
Przychodzenie na siłownię bez żadnego planu treningowego i bezmyślne wykonywanie przypadkowych ćwiczeń sprawi, że nie tylko nie będziemy robić podstępów, ale też szybko się zniechęcimy. Monotonne wymachiwanie ciężarami w dowolnej liczbie powtórzeń nie pomoże w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Na samym początku należy więc określić plan, który będzie dopasowany do naszych możliwości oraz pomoże w zachowaniu konsekwencji. Bardzo ważne jest również regularne mierzenie postępów, ponieważ nic lepiej nie zmotywuje nas do dalszej pracy.
3. Zbyt wiele powtórzeń i za duże obciążenie
Kolejnym błędem, który bardzo często powtarzany jest zwłaszcza przez osoby początkujące jest przecenianie swoich możliwości. Zbyt intensywne treningi przy użyciu zbyt ciężkich ciężarów prowadzą do przetrenowania i tak samo jak w poprzednim przypadku mogą szybko zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Powinniśmy zaczynać od mniejszej ilości powtórzeń oraz minimalnego obciążenia i stopniowo zwiększać je z czasem. Na początku należy skupić się na prawidłowej technice i dokładnym wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Zbyt szybkie tempo i zbyt ciężkie ciężary sprawią, że ucierpi prawidłowa technika. A ta, powielana na kolejnych treningach przy użyciu coraz cięższych obciążeń może mieć negatywne skutki.
4. Zła technika ćwiczeń
Tak, jak wspominaliśmy w poprzednim punkcie – odpowiednia technika jest bardzo ważna. Należy się z nią zapoznać przed rozpoczęciem każdego, nawet pozornie prostego ćwiczenia. Regularne i długotrwałe wykonywanie ruchów w niewłaściwy sposób może bowiem prowadzić do zmian zwyrodnieniowych, a także różnych kontuzji, takich jak naciągnięcie lub naderwanie mięśni, czy skręcenia w obrębie danego stawu. Co więcej, odpowiednia technika pozwala zmaksymalizować efekty naszej pracy i zapewnia odpowiedni rozwój mięśni. Jeżeli więc nie jesteśmy pewni, czy wykonujemy dane ćwiczenie w odpowiedni sposób powinniśmy zwrócić się o pomoc doświadczonego trenera personalnego.
5. Brak czasu na regenerację
Bardzo często lekceważony element planu treningowego, który w procesie budowania mięśni może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych. Dlaczego? Ponieważ to podczas odpoczynku dochodzi do odbudowy zniszczonych w trakcie treningu włókien mięśniowych. Wtedy właśnie mięśnie regenerują się, rosną i nabierają siły, dlatego między treningami powinniśmy zachować co najmniej jeden dzień przerwy.
Najważniejszą częścią regeneracji jest sen, dlatego chcąc osiągnąć rezultaty nie powinniśmy zarywać nocy. Duże znaczenia ma również odpowiednia dieta, bogata w witaminy i minerały.