Crossfit – charakterystyka i efekty treningu

Crossfit – ekstremalny trening, którego głównym celem jest poprawa ogólnej sprawności, a także zwiększenie siły, zwinności, wytrzymałości oraz szybkości. Dzięki niemu nie tylko wyrzeźbisz, lecz także usprawnisz swoje ciało i zyskasz doskonałą kondycję. Sprawdź na czym polega trening crossfit i dla kogo jest przeznaczony!

crossfit trening efekty

Charakterystyka treningu crossfit

Moda na crossfit dotarła do Polski kilka lat temu ze Stanów Zjednoczonych. Jest to funkcjonalny trening, angażujący wszystkie mięśnie ciała. Jego głównym założeniem jest to, że zdrowa osoba powinna osiągać pełną sprawność w różnych obszarach fizycznych. Filozofia corssfitu rozpoznaje 10 podstawowych cech sprawności człowieka:

  • wytrzymałość
  • wydolność
  • siła
  • moc
  • gibkość
  • szybkość
  • koordynacja
  • zwinność
  • balans
  • dokładność

Podstawą treningu jest równorzędne rozwijanie każdej z powyższych cech. Metodyka crossfitu opiera się na 3 podstawowych filarach: ćwiczenia z obciążeniem zewnętrznym, np. ze sztangą; ćwiczenia gimnastyczne i kalisteniczne oraz cardio, np. bieganie, skakanka, czy jazda na rowerku.

Crossfit to jeden trening, lecz zawiera w sobie rozmaite dyscypliny sportowe, w tym: bieganie, wiosłowanie, trening siłowy, gimnastykę oraz kalistenikę. Dzięki temu wszechstronnie nas rozwija i pozwala zwiększać możliwości fizyczne naszego ciała.

Trening crossfit bazuje na codziennym programie ćwiczeń, tzw. WOD, czyli Workout Of The Day. W skład jednego takiego programu zwykle wchodzi od 3 do 5 ćwiczeń wykonywanych w szybkim tempie określoną ilość razy (rund). Istnieją “oficjalne” WOD-y, stosowane przez crossfiterów na całym świecie i charakteryzujące się stałym schematem. Przykładem takie treningu może być program Cindy,  który polega na wykonaniu maksymalnej ilości rund składających się z: 5 podciągnięć, 10 pompek i 15 przysiadów. Oprócz nich każdego dnia powstaje mnóstwo rozmaitych konfiguracji, wymyślanych przez trenerów crossfit.

Dla kogo jest crossfit?

Crossfit ze względu na swoją uniwersalność jest przeznaczony tak naprawdę dla każdego, kto chce poprawić swoją sylwetkę i sprawność fizyczną. Nie ma tutaj znaczenia wiek, płeć ani waga. Ćwiczenia są skalowane, dlatego z łatwością można dopasować je do własnych możliwości i aktualnego poziomu wytrenowania. Najważniejsze są tutaj: determinacja i zaangażowanie, bez których nie uda się nam osiągnąć założonych celów. Jeżeli więc jesteś osobą, która nie boi się wyzwań ani konfrontacji z własnymi słabościami – ten trening jest dla Ciebie!

Efekty crossfitu

Oprócz oczywistych efektów treningu, takich jak: zrzucone kilogramy oraz szczuplejsza i bardziej wyrzeźbiona sylwetka, po crossficie możemy spodziewać się znacznie więcej. Po jakimiś czasie możemy bowiem zacząć wykonywać ćwiczenia, które kiedyś były dla nas niemożliwe, wręcz abstrakcyjne do wykonania. Stanie na rękach, wspięcie się na 7 metrową linę, czy 10 podciągnięć na drążku to tylko niektóre z nich.

Crossfit to ogromna różnorodność. Szeroka gama wykonywanych ćwiczeń pozwala budować wszechstronną sprawność fizyczną i angażować wszystkie partie mięśniowe. Z każdym kolejnym treningiem zwiększamy liczbę powtórzeń, obciążenie, a także trudność wykonywanych ćwiczeń. Dzięki temu już w krótkim czasie jesteśmy w stanie wzmocnić mięśnie i stawy w całym ciele oraz osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Co więcej, trening crossfit pozytywnie wpływa na pracę układu oddechowo-krążeniowego i  zwiększa wydolność organizmu. Dzięki temu nasz organizm lepiej funkcjonuje i sprawniej radzi sobie z usuwaniem szkodliwych produktów przemiany materii.

Podsumowanie

Crossfit to urozmaicony, ogólnorozwojowy trening, dzięki któremu nie tylko schudniesz i wyrzeźbisz swoją sylwetkę, lecz także poprawisz kondycję i ogólną sprawność organizmu. Pomimo tego, że jest to intensywny i wymagający plan treningowy, może być wykonywany tak naprawdę przez każdego. Na początku swojej przygody warto jednak rozpocząć pod okiem specjalisty. Bardzo istotna jest tutaj bowiem odpowiednia technika, dzięki której unikniemy bolesnych kontuzji.