Niebieskie strefy na świecie i tajemnice długowieczności

Czy wiesz, że na świecie znajduje się pięć miejsc, w których ludzie cieszą się lepszym zdrowiem oraz dłuższym życiem, niż w innych regionach? Są to tzw. niebieskie strefy, gdzie w parze długością życia mieszkańców idzie dobra kondycja zdrowotna oraz poczucie szczęścia. Sprawdź czym charakteryzuje się styl życia ludzi długowiecznych oraz jaki jest ich sekret!

niebieskie strefy

Co to jest niebieska strefa?

Koncepcja niebieskich stref powstała na podstawie pracy demograficznej Gianniego Pesa i Michela Poulaina, którzy zidentyfikowali Sardynię jako region, w którym żyje największa liczba stulatków na świecie. Badacze zaznaczyli na mapie niebieskimi okręgami wioski, w których średnia życia była najwyższa, nazywając obszary wewnątrz okręgów niebieskimi strefami. Opierając się na tej pracy demograficznej, amerykański pisarz i podróżnik Dan Buettner wskazał kolejne cztery niebieskie strefy, a w swojej książce “Blue Zones” opisał różnice pomiędzy stylem życia ludzi długowiecznych i tych żyjących znacznie krócej.

W skład pięciu niebieskich stref wchodzą:

  • wyspa Sardynia, Włochy
  • wyspa Okinawa, Japonia
  • miasto Loma Linda, Kalifornia
  • wyspa Ikaria, Grecja
  • półwysep Nicoya, Kostaryka

Czynniki wpływające na długowieczność w niebieskich strefach

Buettner i jego zespół zaczęli monitorować styl życia oraz odżywiania osób mieszkających w niebieskich strefach w celu poznania sekretu ich długowieczności. Główne nawyki łącząc mieszkańców wszystkich regionów, które wyróżnili:

Naturalny, codzienny ruch

Mieszkańcy niebieskich stref nie dźwigają ciężarów ani nie biegają maratonów. Zamiast tego każdego dnia przebywają w naturalnym, niewymuszonym ruchu. Pieszo chodzą na zakupy, w odwiedziny do przyjaciół, uprawiają ogrody i wykonują niezbędne prace wokół domu. Codzienny ruch o umiarkowanej intensywności to jeden z sekretów długowieczności.

Poczucie celu w życiu

Kolejną prawidłowością, jaką zespół badaczy odkrył u osób długowiecznych jest poczucie celu w życiu. Już sama odpowiedź na pytanie “dlaczego budzę się rano” potrafi pozytywnie wpłynąć na długość i sens życia. Warto też wspomnieć, że większość stulatków opisywana w badaniach Buettner’a utrzymuje dobre relacje z najbliższymi, a także należy do wspólnot związanych z wiarą. Znajomość swojego celu w życiu może wydłużyć życie nawet o kolejne 7 lat.

Rozładowywanie stresu

Mieszkańcy niebieskich stref, podobnie jak my, każdego dnia są narażeni na różnego rodzaju stres. Znaleźli oni jednak sposób na jego rozładowywanie. Modlą się, wspominają swoich przodków, ucinają sobie popołudniowe drzemki lub wypijają lampkę czerwonego wina. Stres może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, dlatego jego regularne rozładowywanie jest istotnym warunkiem długiego życia w zdrowiu.

Dużo warzyw, mniej mięsa

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na długie życie jest odpowiednia dieta. Wszyscy stulatkowie z analizowanych regionów spożywają proste, jak najmniej przetworzone potrawy. Podstawą ich diety są owoce i warzywa, najczęściej samodzielnie wyhodowane. Bardzo rzadko spożywa się natomiast mięso oraz sery (badania pokazują, że są one konsumowane nie częściej niż pięć razy w miesiącu).  Odpowiednia dieta bogata w naturalne, nieprzetworzone produkty to jeden z kluczowych czynników mających wpływ na długie, zdrowe życie.

Podsumowanie

Jak pisze K. Lewko w swojej książce “Leczenie dobrą dietą”, umrzeć ze starości w dzisiejszym świecie to  prawdziwa ekstrawagancja. Dlatego właśnie powinniśmy brać przykład z ludzi, którzy prowadzą długie zdrowe życie. Postawmy na codzienną, niewymuszoną aktywność fizyczną, nauczmy się radzić sobie ze stresem, utrzymujmy dobre relacje z bliskimi oraz spożywajmy naturalne, nieprzetworzone pokarmy.

 


Źródła:

“The Blue Zones Solution: Eating and Living Like the World’s Healthiest People” Dan Buettner

“Leczenie dobrą dietą” Katarzyna Lewko

Strona internetowa: https://www.bluezones.com/