Trening interwałowy – na czym polega i jakie daje efekty?

Interwały – mocny trening o zmiennej intensywności, który w szybkim czasie pozwala zwalczyć tkankę tłuszczową i osiągnąć smukłą sylwetkę. Jego skuteczność jest trzykrotnie większa od ćwiczeń kardio. Poznaj podstawowe zasady treningu interwałowego i dowiedz się jak ćwiczyć, aby osiągnąć najlepsze efekty!

trening interwałowy

Na czym polega trening interwałowy?

Trening interwałowy od lat znany jest wśród sportowców do budowania sprawności fizycznej. Polega on na przeplataniu ćwiczeń o wysokiej intensywności z krótkimi okresami odpoczynku i regeneracji w postaci aktywność o mniejszej intensywności. Przykładowo: 30 sekund sprintu, po którym następuje 60 sekund marszu.

Dużą zaletą treningu interwałowego jest jego efektywność. Kalorie są spalane nie tylko w trakcie wykonywania ćwiczeń, lecz także po ich zakończeniu. Jak to możliwe? Otóż podczas wysiłku o wysokiej intensywności w organizmie pojawia się tzw. dług tlenowy, podczas którego potrzebujemy więcej tlenu, niż jesteśmy w stanie aktualnie dostarczyć. W efekcie nasz organizm zaczyna wykorzystywać “zapasy”, czerpiąc energię ze źródeł beztlenowych, chcąc powrócić do równowagi. Ponieważ wciąż mamy zwiększoną konsumpcję tlenu wydatek energii i spalonych kalorii jest większy.

Efekty treningu interwałowego:

  • Szybka redukcja tłuszczu
    Trening interwałowy to świetny spalacz tłuszczu. Dzięki niemu pozbędziesz się tkanki tłuszczowej nawet z najbardziej problematycznych obszarów ciała takich jak brzuch, biodra, czy uda.
  • Zwiększona wytrzymałość
    Trening interwałowy ćwiczy serce, aby pompowało więcej krwi do mięśni, a także mięśnie, aby wydajniej wydobywały ten tlen, dzięki czemu z każdym kolejnym treningiem nasza kondycja się poprawia.
  • Szybsze i bardziej wydajne treningi
    Wybierając ten rodzaj treningu pracujesz z większą intensywnością w krótszym czasie. Przeciętny trening interwałowy jest na tyle krótki, że bez wątpienia wciśniesz go nawet w wyjątkowo napięty grafik.
  • Mniejsze ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych
    Regularny trening to zdrowe i silne ciało, a także mniejsze ryzyko występienia chorób takich jak: otyłość, cukrzyca, czy nadciśnienie.