Wpływ wysiłku fizycznego na organizm człowieka

O tym, że ruch to zdrowie wiedzą nawet małe dzieci. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak faktycznie wpływa on na organizm człowieka. Poszczególne układy adaptują się do wysiłku fizycznego, wywołując wiele pozytywnych zmian. Jakich? O tym poniżej.

wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka

Ruch, a układ nerwowy

Już nawet sporadyczna aktywność fizyczna wpływa na układ nerwowy, który adaptuje się do wysiłku na wszystkich poziomach, począwszy od kory mózgowej, a kończąc na motoneuronach. Regularne ćwiczenia przyczyniają się do rozwoju dodatkowych gałązek nerwowych prowadzących do włókien mięśniowych, rozwijają pamięć ruchową oraz szybkość. Co więcej, nie ma lepszego sposobu na zmniejszenie lub całkowite usunięcie zaburzeń równowagi i koordynacji ruchów.

Wpływ aktywności fizycznej na układ kostny

Bardzo często słyszymy, że aby mieć mocne i zdrowe kości potrzebna jest odpowiednia dawka wapnia i witaminy D. Należy jednak pamiętać, że dobra kondycja tkanki kostnej to również aktywność fizyczna. Regularny ruch wzmacnia kości oraz sprawia, że są one bardziej wytrzymałe, a także zapobiega zmniejszeniu ich gęstości, co jest główną przyczyną osteoporozy. Co więcej, osoby aktywne mogą cieszyć się większą ruchomością (gibkością) w stawach, a także zwiększoną elastycznością i sprężystością struktur okołostawowych (torebek i więzadeł stawowych).

U osób, które prowadziły aktywny tryb życia w okresie dojrzewania, kiedy kości były jeszcze w fazie wzrostu występuje znacznie mniejsze ryzyko złamań w podeszłym wieku.

Jak wysiłek wpływa na układ oddechowy?

Podczas regularnej aktywności fizycznej zwiększa się pojemność życiowa płuc, czyli ilość powietrza wprowadzana do układu oddechowego podczas maksymalnego wdechu z poziomu maksymalnego wydechu. Znacznie poprawia się także wentylacja płuc poprzez zmniejszenie częstości oddechów i jednoczesne zwiększenie ich głębokość, dzięki czemu mięśnie, które biorą udział w oddychaniu, wolniej się męczą. Oznacza to, że im dłużej trenujesz, tym rzadziej oddychasz, a Twoje oddechy stają się znacznie głębsze i wydajniejsze.