Ciąża, a aktywność fizyczna
Kiedyś ciąża kojarzyła się z leżeniem na kanapie i zajadaniem się przekąskami. Dziś, coraz więcej kobiet jest świadomych tego, jak wiele korzyści może przynieść umiarkowana aktywność fizyczna w tym okresie. Badania pokazują, że odpowiednio dobrane ćwiczenia są bezpieczne i przynoszą wiele korzyści zarówno dla mamy, jak również dla dziecka. Wiadomo jednak, że każdą ciążę należy rozpatrzeć indywidualnie, dlatego wszystkie ćwiczenia powinny być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Jeżeli nie widzi on przeciwwskazań, warto postawić na aktywne 9 miesięcy i jednocześnie przygotować w ten sposób organizm do porodu.
Zalety ćwiczeń w ciąży
Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom można zapobiec wielu nieprzyjemnym objawom. Aktywność fizyczna przyczynia się do złagodzenia nudności, a także może działać kojąco na bóle brzucha, głowy oraz kręgosłupa. Ćwiczenie w ciąży poprawiają ukrwienie poszczególnych części ciała, łagodząc obrzęki, zastoje żylne oraz kurcze np. łydek. Regularny ruch ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, a także oddechowego, dzięki czemu kobieta aktywna łatwiej jest w stanie znieść wysiłek związany z porodem. Dzięki niemu szybciej jest również wrócić do formy po urodzeniu dziecka.
Ćwiczenia odpowiednie dla ciężarnych
Ciężarne powinny postawić na spokojne i odprężające ćwiczenia. Doskonale sprawdzą się tutaj zajęcia z przyborami typu: duże piłki, gumy, czy taśmy. W grafiku na wielu siłowniach można znaleźć specjalistyczne zajęcia z programem dla kobiet w cięży, które są bezpieczne oraz skupiają się na wzmocnieniu najważniejszych partii mięśniowych.
Podczas ćwiczeń w ciąży tętno kobiety nie powinno przekraczać 130 uderzeń na minutę.
Bardzo dobrym rodzajem treningu dla ciężarnych jest również aqua fitness. Ćwiczenia w wodzie pozwalają się zrelaksować, nie obciążają stawów i odciążają kręgosłup, przyczyniając się jednocześnie do utrzymania dobrej kondycji fizycznej.